AKTUALNOŚCI

 

29-30 października 2007 r.

Odbyła się Konferencja pt. "Przyszłość fortyfikacji gdańskich" w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, zorganizowana przez Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Pomorskie Stowarzyszenie Ochrony Fortyfikacji "Reduta". Patronat nad konferencją zorganizowaną w ramach projektu "Baltic Fort Route" objął Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Marian Kwapiński oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Więcej informacji na stronie PKFM "Grodzisko": http://www.grodzisko.pl/index.php?n=164

Szczegółowy program:  PROGRAM

 


Grudzień 2007 r.

Arkadiusz Woźniakowski – członek naszego Stowarzyszenia przygotował dla Urzędu Miasta Gdyni tablicę informacyjną na temat 11 BAS w Redłowie. Tablica będzie umieszczona przy stanowiskach ogniowych na wiosnę 2007 r.


2 października 2006 r.

 

    Stowarzyszenie REDUTA przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków w Gdańsku oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury zorganizowało prelekcję pt. „XX-wieczne fortyfikacje nadbrzeżne Zatoki Gdańskiej”. Prelekcję w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, bogato ilustrowaną fotografiami, przygotowali i poprowadzili Cezary Piotrowski i Arkadiusz Woźniakowski.

Czytaj więcej.

 

 

 

 


27 sierpnia 2006 r.

Członkowie Stowarzyszenia REDUTA w porozumieniu z Urzędem Miasta Gdyni oprowadzali po baterii w Redłowie (11. BAS) pana Michaela Felsberga z Brukseli, który przyjechał w związku z wytyczaniem tzw. Szlaku Turystycznego Żelaznej Kurtyny (Iron Courtain Route). Pan Felsberg jadąc na rowerze sprawdzał i wytyczał nadbałtycką część szlaku. W związku z tym na baterii gościła także ekipa Programu 1 Telewizji Niemieckiej oraz dziennikarka z Brukseli, którzy przygotowali program, wyemitowany w Niemczech. Ze strony Stowarzyszenia REDUTA w spotkaniu uczestniczyli Arkadiusz Woźniakowski oraz Cezary Piotrowski, a także przedstawiciele urzędu w Gdyni. Zobacz galerię zdjęć.

 

 


2 czerwca 2006 r. - Wycieczka po baterii redłowskiej

 

W piątek odbyła się wycieczka dla uczniów klas gimnazjum w Gdyni zorganizowana przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni i Radio ESKA NORD. Po baterii oprowadzali Cezary Piotrowski i Arkadiusz Woźniakowski z PSOF "Reduta".


 

21 maja 2006 r. - 34. Bateria odnaleziona.

 

W kolejny majowy weekend członkowie PSOF "Reduta" i Pomorskiego Forum Eksploracyjnego zlokalizowali i odsłonili spod grubej warstwy nadmorskiego piasku legendarną Baterię nr 34. Na improwizowanych w trakcie działań wojennych stanowiskach ustawione były armaty zdjęte ze stawiacza min ORP "Gryf", zatopionego w helskim porcie.

Czytaj więcej.

 

 

 

 

 


13 maja 2006 r. - Porządkowanie stanowisk 11.BAS w Gdyni-Redłowie

 

W sobotę 13 maja członkowie PSOF "Reduta", miłośnicy fortyfikacji z Pomorskiego Forum Eksploracyjnego wspierani przez rzeszę przyjaznych instytucji i firm trójmiejskich uprzątnęli, zabezpieczyli i oznakowali zabytkowe stanowiska artyleryjskie 11.Baterii Artylerii Stałej w Gdyni-Redłowie. Majowa akcja była pierwszym etapem renowacji tych obiektów.

Czytaj więcej.